Znak obce a Nazev obce

Dnes je sobota
19. září 2020, 37. týden
svátek má Zita, zítra Oleg

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 14355
Jaro

 10176
Léto

 9959
Podzim

 9529
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Informace - Články

Tisk 

Lednová ospalost v Leónu aneb čekání na sedmadvacítku


Zápisky a postřehy "cestovatele" Jana Stříteckého

Stanislav Šindelka,
Příspěvky,
přečteno 767x,
17.1.2013Severní vítr fučící v lednu od kantaberského pohoří vyhnal z leónských ulic i ty nejotužilejší odvážlivce. A tak jedinou novinku v naší čtvrti představuje veliký nasprejovaný nápis na sousedním domě: „Lauro, odpusť!“ Babičky se dohadují, o kterou Lauru a o kterého mládence jde.

Leden je vůbec zajímavým měsícem. Studenti se přelili z barů a hospod do knihoven, nezaměstnanost stoupá výš a výš a lidé jsou otrávenější než jindy (zimou? společenským klimatem?). Už tak „krizí“ zdecimované Španělsko se na počátku roku 2013 propadá hlouběji a hlouběji (sezónní nezaměstnanost, vyšší DPH, další „úsporná“ opatření přijatá vládou, finančně napjaté povánoční rozpočty domácností…). O tom, že je situace kritická jsem se přesvědčil v pondělí. Zavřeli mi totiž po Novém roce moji oblíbenou školní kavárnu. A jakmile sáhne Španělům někdo na jejich „café con leche“, zadělává si na pěkný průšvih! I leónští spolužáci byli překvapení, protože nikdo nic předem neohlásil. Zkrátka zavřeno, zhasnuto a šlus!

Káva je pro Španěla něco jako pro Čecha pivo: levná, lahodná a dostupná všude. Nejde jen o ni, ale o samotné pití kávy, klábosení s přáteli a vychutnávání atmosféry místních barů. Co teď? Poblíž sice drží nad vodou svůj podnik Dani s Josém, ale oblíbené presso za 90 centů od vždy usměvavé Carmen tam člověk nedostane. Útěchou nám můžou být snad jen slova jednoho našeho nejmenovaného politika: „Nic nekončí, jedeme dál!“ (V souvislosti s názvem těchto mých zpráv z cest mi několikero jejich příjemců vytýkalo návaznost na literární výtvory jistého pána z Hradu. Ani v nejmenším jsem neměl v úmyslu slovem zápisek jakkoli narážet na literární talent a píli tohoto člověka; nedej bože jej zesměšňovat. Propiska spolužáka Álvara, jež se OMYLEM ocitla v mém batohu, mu byla následující den s omluvou vrácena a utrpěná újma kompenzována pozváním na pivo.)

Dál jedou pouze někteří, protože fronty před místními úřady práce se vůbec nehýbou. Aktuální míra nezaměstnanosti ve Španělsku je 26,6% (údaj z 8. 1. 2013). Vyjádřeno číslem, Španělsko má 6 100 000 lidí bez práce. Ještě pro zajímavost uvedu, že Španělsko má 23 miliónů lidí v produktivním věku z celkového počtu 47 000 000 obyvatel. Minulý týden přibylo v Leónu několik desítek dalších propuštěných, tentokrát zaměstnanců sítě státních hotelů, tzv. paradorů. Novinářům se v dnešním vydání Diario de León podařilo nezáviděníhodné faux paus: pod článek o propouštění zmíněných zaměstnanců vložili zprávu o výročním kongresu Banco Herrero (konal se v jednom z propouštějících luxusních hotelů). Bankéři se shodli prý na plánu rozvoje a na strategii dalšího růstu, pochopitelně za pomoci evropských (německých?) „podpůrných“ peněz.Nebyl bych to já, abych i do tohoto zápisku nepropašoval špetku letectví. Leónské letiště Virgen del Camino patří k těm nejmenším ve Španělsku a je plodem oné zběsilé investiční a budovatelské mánie, která zachvátila Španělsko v 90. letech. Každé městečko se chlubilo letištěm a moderní infrastrukturou do té doby, než se zjistilo, že z těch letišť nemá kdo lítat. Španělsko má v současnosti 52 letišť (47 je mezinárodních a aktivně používaných!), z nichž pouze 8-10 (!) si na sebe vydělá. Německo, stát s dvojnásobným počtem obyvatel, má letišť „pouze“ 39. Leónské letiště prošlo nákladnou rekonstrukcí a počítalo se ‒ na základě jakéhosi momentálního kalkulu ‒ s několika pravidelnými linkami. Jenže ouvej, dnes zde létá pětkrát týdně z milosti spoj z/do Barcelony. Od 1. ledna 2013 tak čtvrtky a soboty „jede“ letiště naprázdno. Provoz letiště „naprázdno“ vychází daňové poplatníky denně na cca 3000-4000 EUR (75 – 100 tis. Kč). León na tom není ještě tak špatně jako např. letiště v Castellónu. Postavili je s velkou pompou za veřejné peníze a až pak sháněli dopravce, kteří by létali na toto letiště. Stalo se tak, že letiště po svém otevření 9 měsíců (!) nepřijalo ŽÁDNÝ let a přesto „fungovalo“. Na desetiletí dopředu zadlužené město Castellón se svým exkluzívním letištěm, na které nemá kdo lítat (neb necelou hodinu jízdy je letiště valencijské), je typickým důkazem korupce a la española.

Právě k 1. 1. 2013 ukončila provoz na leonském aerodromu společnost Good fly z důvodu „malé vytíženosti spojů“. Proč vlastně o půl roku dříve začala? Protože od místní samosprávy dostala k dobru nějaké „drobáky“ (770 000 EUR) na podporu turistického ruchu v regionu. Lety nabízela sice dobré (Gran Canaria, Alicante, Reus), ale za ceny, za které by si normální smrtelník koupil čtyři letenky s odletem z Madridu. Potěmkinova vesnice se na začátku ledna definitivně zhroutila a jediné, co můžou Leoňané této letecké společnosti udělat, je zamávat a říct: „Good bye!“

(středa 16. ledna 2013)Diskuse


Zobrazit diskusi nebo přidat příspěvek


 Work time: 0.266 s | © 2018 Obec Šošůvka | Webmaster