Zpráva z utkání 26. kola okresního přeboru mužů - 18. 6. 2017

přečteno 234x,
19.6.2017

Sestava: Valach – Musil – Petlach Radek (60. Mikulášek Michal), Wágner, Zouhar Ivan (78. Baláž) – Maňoušek, Fabiánek, Doležel, Knödl – Krátký (85. Koutný), Kuchař (88. Šindelka)

Střelci branek: Kuchař 2, Krátký, Knödl a Mikulášek Michal – Sedláček Radek

Ve slunečném nedělním odpoledni, před početnou návštěvou, sehráli naši fotbalisté zápas posledního kola OP proti Lipůvce. A byl to duel, který měl rozhodnout o setrvání Šošůvky v soutěži. Po prvním poločase, ve kterém byla na našich hráčích nervozita patrná, což společně s neproměňováním šancí i přece jen nevýrazným herním projevem, nemohlo nechat naše příznivce klidnými, jsme ve druhém dějství výrazně přidali na pohybu i efektivitě v zakončení a nakonec si připsali jasné vítězství, které nám zaručilo účast mezi okresní elitou i pro následující sezónu.

Úvod zápasu nebyl z naší strany příliš dobrý. Míče nám odskakovaly, přihrávky nenacházely adresáta a tak se Lipůvka, která mohla hrát v klidu, do zápasu dostala rychleji. Tuto skutečnost hosté potvrdili i gólově a to v 7. minutě. Po levé straně prošel naší obranou hráč soupeře až před Valacha, který však dokázal jeho střelu vyrazit, ovšem míč se odráží před hráče Lipůvky znovu, ale i tentokrát náš brankář reaguje, k naší smůle však balon končí u Sedláčka, jenž přes veškerou Valachovu snahu i dobíhajícího Wágnera, dostává soupeře do vedení, 0-1.
Vedoucí branka hostů nám rozhodně nepomůže a protivník působí v této fázi utkání lépe. Zpět do hry se dostaneme až na konci první dvacetiminutovky. Po rozehraném rohovém kopu Doleželem, střílí pohotově uvnitř „šestnáctky“ Wágner, ale před brankářem zasáhne ještě obránce, který míč odrazí nad břevno. Ovšem hned z následujícího rohového kopu se dočkáme. Doležel míč pošle do „vápna“, zde se nad všechny dostane nejvýš Krátký a míč z jeho hlavy, i s pomocí teče soupeřova hráče, skončí v síti brány Lipůvky, 1-1.
Začíná se prakticky od začátku, ale vědomí důležitosti zápasu jakoby nám svazovalo nohy. Občas se necháme strhnout hrou a pak se nestačíme vracet, v jiných chvílích nedůsledně pokrýváme protihráče a tak soupeř působí v kombinaci lépe než hráči v oranžovém. Ve 27. minutě dojde k přečíslení ze strany Lipůvky a Valach vytahuje parádní zákrok proti osamocenému hráči soupeře. Na druhé straně připraví ve 29. minutě šanci pro Krátkého Kuchař, ale Márova rána z pravé strany ze sedmnácti metrů těsně míjí pravou tyč brány Lipůvky. Hned o minutu později se před brankáře dostane rychlý Maňoušek, ale přes vybíhajícího gólmana míč do sítě nedostane. Soupeř však rozhodně nezapomíná útočit a tím, že v první půli dostávají jeho hráči víc prostoru než je zdrávo, hrozí nebezpečným zakončením z každé protiakce. Ovšem na pozici stopera hraje dnes s obrovským přehledem zkušený Musil a perfektním „čtením hry“ je vždy na tom správném místě. Obrovskou možností jít do šaten s náskokem pak pohrdneme ve 38. minutě. Před bránou se individuálně prosadí Krátký, přihraje Knödlovi, ale náš kapitán střelou ze šesti metrů nechá vyniknout hostujícího brankáře.

Do druhého dějství vstoupíme mnohem lépe než do začátku zápasu. A brzy naše aktivita přinese ovoce. Ve 48. minutě se po přihrávce od Doležela dostane před brankáře Knödl, při pokusu o kličku se mu míč zamotá mezi nohama, spolu s dobíhajícími hráči vznikne menší zmatek, ale náš hráč už míč do odkryté brány dostat nedokáže. Michal se však vše vynahradí o několik okamžiků později. Kuchař adresuje Knödlovi přihrávku na levou stranu a náš hráč tentokrát nezaváhá a prudkou střelou umístěnou k bližší tyči z jedenácti metrů dostane Šošůvku do vedení, 2-1.
Změna stavu zapůsobí uklidňujícím dojmem a začneme zápas kontrolovat. Zlepšení pohybu i důrazu způsobí, že protivník už nemá čas na kombinační hru a tím trpí přesnost, což samozřejmě usnadní práci naší defenzívě. Svoji aktivitou se navíc stále tlačíme na soupeřovu polovinu. Jenže v 57. minutě může být vše jinak. Po rychlé akci hostů míří z levé strany na Valacha osamocený hráč, naštěstí náš brankář dokáže svůj tým podržet a následnou střelu vyráží. V 59. minutě pak přijde k definitivnímu zlomu. Dlouhý Valachův odkop od brány dopadá až před „šestnáctkou“ hostů, zde vyhraje souboj se stoperem Kuchař, aby poté pohotově obstřelil vybíhajícího gólmana, 3-1.
Zbývající půlhodina je pak v naší režii. Protivníka k vážnějšímu zakončení nepouštíme a hru se úspěšně snažíme držet v dostatečné vzdálenosti od domácí brány. V 75. minutě navíc zakombinujeme přes celou šíří hřiště, míč skončí na pravé straně u Michala Mikuláška, který jej povedenou střelou z dvaceti metrů pošle pod pravý horní roh brány Lipůvky, kam gólman při nejlepší vůli nemůže dosáhnout, 4-1.
Definitivní podobu výsledku dá pak situace z 83. minuty. Stoper hostů ve snaze obehrát Kuchaře přichází o míč, Jenda následně obejde i brankáře a dovede balon do prázdné brány Lipůvky, 5-1.
Závěrečné minuty si pak už můžeme užít s pocitem jistoty záchrany v soutěži.

Příště: Jelikož se toto utkání hrálo zároveň jako semifinále okresního poháru, tak nás čeká ještě jeden zápas této sezóny. V sobotu 24. června si na hřišti ve Skalici zahrajeme finále okresního poháru proti rezervě Boskovic. Začíná se v 15:30 a odjezd je osobními automobily.

Ostatní výsledky OP:
Vysočany – Boskovice B 4 : 4, Olešnice – Letovice 4 : 3, Ráječko B – Sloup 3 : 1, Olomučany – Doubravice 1 : 3, Adamov – Kořenec 3 : 2, Kunštát B – Bořitov 4 : 1