TJ Vilémovice - FK Vysočany / Šošůvka A 1 : 1 (0 : 0)

12.8.2018

Sestava: Zouhar Daniel - Maňoušek Jiří, Beneš Michal (32. Wágner Tomáš), Vágner Lukáš, Škvarenina Libor - Panáček Petr, Doležel Petr (90. Bezděk Luboš), Torda Jan, Hejč Jiří - Sychra Tomáš (89. Nečas Roman), Krátký Marek

Branky: Kuropata Radomír - Krátký Marek

Č.K.: Torda Jan

Historicky první mistrovské utkání nově založeného oddílu FK Vysočany - Šošůvka (vzniklého sloučením fotbalových týmů z Vysočan a Šošůvky) bylo sehráno na hřišti ve Vilémovicích. Soupeřem nám byl domácí ambiciózní celek v jehož řadách působí hráči se zkušenostmi z vyšších krajských i republikových soutěží, mezi kterými nechyběl v horkém nedělním dopoledni ani bývalý ligový hráč Olomouce či Brna Patrik Siegl. Samotné střetnutí mělo nádech derby. Bylo bojovné, místy vyhecované, k vidění byly chyby i hezké kombinace, zkrátka věci, které k fotbalu patří. Po vyrovnaném prvním poločasu se domácí dostali "na koně" díky vstřelení velice laciné branky, o chvíli později naše naděje na dobrý výsledek ještě více zmenšila obdržená červená karta, ale přes tento nepříznivý vývoj jsme se nepoložili, dokázali vyrovnat a nakonec odvážíme bod, který by měl být rozhodně povzbuzením do dalších zápasů.

Úvod zápasu se nesl ve znamení mírné opatrnosti. Přece jen šlo o první zápas a kdo by ho chtěl začínat chybou? Obrany pracovaly spolehlivě a tak se veškeré dění odehrávalo spíše mezi "šestnáctkami". První náznak brankové možnosti přišel v 11. minutě. Po autovém vhazování předskočí v pokutovém území obránce Krátký, ale míč letící kolem vzdálenější pravé tyče nestihne nikdo z našich hráčů usměrnit do sítě. V 15. minutě je zde ale ještě větší možnost. Panáček se individuálně prosadí na pravé straně, dostane se až před brankáře, pokusí se mu udělat kličku, ale gólman Vilémovic tento záměr vystihne a Petrovu možnost likviduje. Hned z protiútoku může platit známé "nedáš - dostaneš". Na centr z levé strany si naskakuje hráč domácích a míč z jeho hlavy se s pomocí tyče odráží do zámezí. V těchto fázích se hraje velice důrazně, Souboj následuje souboj a bohužel na tento způsob hry doplatí pilíř naší defenzívy Michal Beneš, který je po dvojím ošetřování nucen střídat. Ještě předtím se ovšem můžeme dostat do vedení. Na rohový kop zahraný z levé strany si naběhne Krátký, ale jeho prudká hlavička končí vedle pravé tyče brány Vilémovic. Přeskupení našich řad využijí domácí přece jen k větší aktivitě a ve 36. minutě zaběhne na pravé straně soupeřův útočník za naši obranu, ale v dobré pozici Zouharovu bránu míjí. Danek Zouhar se pak předvede ve 39. minutě, když likviduje nebezpečnou střelu z jedenácti metrů po rozehraném rohovém kopu a ve 45. minutě má i štěstí, jelikož přichází naše ztráta míče na polovině hřiště a po brejkové situaci proletí míč ze soupeřovy kopačky jen těsně vedle jeho pravé tyče. Z naší strany v této závěrečné fázi první půle zaujmou nadějně rozběhnuté akce po křídelních prostorech, ale nedaří se nám finální přihrávkou nalézt zakončujícího hráče a tak se do šaten odchází za bezbrankového stavu.

Do druhé půle vstoupí domácí o něco lépe než hráči FK a mají častěji míč na svých kopačkách. V 51. minutě se dostává k míči na hranici penalty jejich hráč, ale jeho pokus nemá razanci a tak Zouhar zůstává v klidu. Nebezpečněji vypadá situace z 54. minuty, kdy po hezky zahraném signálu končí míč vedle naší levé tyče. Fotbalisté FK se v druhé půli prosazují proti kvalitní defenzívě domácích hůře a tak hrozíme jen po standartních situacích. Úvodní gól zápasu vidí přítomní diváci (kterých se sešlo ve Vilémovicích na 180) v 63. minutě. Lukáši Vágnerovi v pozici posledního našeho hráče odskočí při zpracování míč, toho využije domácí útočník, který rázem běží sám na Zouhara, jehož následně bezpečně obstřeluje, 1-0.
Obdržená branka našimi hráči přece jen zamává, ale má být hůř. V 66. minutě obdrží za faul ve středu hřiště druhou žlutou kartu Jan Torda a je jasné, že budeme dohrávat v deseti. Je třeba říct, že se v oslabení nikterak nezatáhneme, stále se snažíme něco s výsledkem udělat a na hřišti není početný rozdíl zásadně poznat. V 76. minutě pak zahrává Lukáš Vágner standartní situaci z dobrých třiceti metrů. Ty předchozí skončili v rukavicích brankáře, ale tentokrát je jeho rána velice přesná, takže se odrazí od levé tyče brány Vilémovic do té pravé, aby poté dobíhající Krátký uklidil míč z bezprostřední blízkosti do sítě, 1-1.
Vyrovnání je pro domácí šokem, pokouší se opět vrátit vedení na svou stranu, ale dlouho je k něčemu zásadnějšímu nepouštíme. Až v 87.minutě přihrává na levé straně od brankové čáry hráč Vilémovic před bránu a jeho spoluhráč ve vyložené pozici míjí ze sedmi metrů bránu. A když v devadesáté minutě zakončují domácí z poslední standartní situace mimo bránu, můžeme se radovat ze zisku cenného bodu, ke kterému svoji bojovností přispěli všichni hráči.

Příště: V sobotu 18. srpna se od 17 hodin představí na hřišti ve Vysočanech v dalším okresním derby nováček z Černé Hory. Zveme všechny příznivce nejen z Vysočan a ze Šošůvky, ale z celého okolí.