Znak obce a Nazev obce

Dnes je pondělí
21. ledna 2019, 3. týden
svátek má Běla, zítra Slavomír

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 6478
Jaro

 5014
Léto

 5166
Podzim

 5143
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Informace - Články

Tisk 

10 + 1 otázka


Rozhovor s Jiřím Obalilem ml.

Stanislav Šindelka,
Příspěvky,
přečteno 1073x,
26.7.2009V dnešním rozhovoru jsem vyzpovídal všestranného sportovce Jirku Obalila. A jelikož Jirka je v současné době přední osobností blanenského florbalu, tak většina otázek mířila právě na téma tohoto stále více se rozšiřujícího sportu. Ale nejprve malé sportovní představení.

ing. Jiří Obalil, 25 let, svobodný
Několikanásobný okresní přeborník dorostu ve stolním tenisu, pravidelný medailista okresních bodovacích turnajů ve stolním tenisu, vítěz okresního přeboru ve stolním tenisu v dresu Šošůvky v roce 2002 a 2008.
Jako hrající trenér Atlasu Blansko vítěz 2 ligy ve florbalu 2007-08 (postup do 1.ligy = druhá nejvyšší soutěž v ČR) a zároveň nejproduktivnější hráč celé soutěže. Florbalisté Atlasu vyhodnoceni mezi 3 nejlepšími sportovními kolektivy města Blanska 2007.
V dresu Šošůvky vítěz III třídy okresu Blansko v kopané 2008-09


1.Jak bylo naznačeno ve vizitce, tak kromě florbalu, hraješ stolní tenis a fotbal (i když ten v posledních letech už poněkud „šidíš“). Můžeš tedy sdělit čtenářům, který náš či světový florbalista, stolní tenista a fotbalista by se dal označit jako tvůj TOP?

Vybrat ve florbale někoho kvůli svým dovednostem je hodně těžké, protože světová špička, tedy Švédi a Fini, je hodně vyrovnaná. Pokud bych měl vybrat jednoho, tak asi Esa Jusila. Ve stolním tenise oblíbence nemám, spíš mám rád krásné výměny. No a z fotbalistů se v současnosti hodně rád podívám na Messiho, u kterého obdivuji jeho rychlé nohy a chytrost v zakončení.


2. Jsi hrajícím trenérem florbalistů Atlasu Blansko. To je však poměrně (aspoň u nás) mladý sport. Jak jsi se k němu dostal Ty?

Já jsem tento sport poprvé okusil v páté třídě na základní škole ve Sloupu. Byl to nový sport, který strhl hodně kluků, včetně mě. Ve škole se v té době hrály dlouhodobé soutěže mezi třídami a také mezi jednotlivými vesnicemi. Někdy to bylo dost prestižní (úsměv). A u florbalu jsem od té doby zůstal, možná i proto, že jsem nikdy nezkusil hokej.


3. Hráli jste ve florbalu druhou nejvyšší soutěž v republice. Jak teď s odstupem několika měsíců hodnotíš vaše účinkování a kde z pozice trenéra vidíš hlavní příčinu sestupu? A trochu pohled dopředu. Jaké vůbec má Atlas Blansko ambice v sezóně následující?

Naše účinkování v lize beru jako obrovskou zkušenost, možnost porovnání různých herních stylů týmů z různých koutů republiky. Od začátku jsme věděli, že bude ohromně těžké se v soutěži udržet, protože jsme neměli žádné zkušenější hráče, kteří by tak vysokou ligu někdy hráli a to se mnohdy projevilo. Pro nás, „kluky z vesnice“, už byl obrovský úspěch, že jsme si vůbec vybojovali právo si tuto ligu zahrát. Co se týče soutěže, je mnohem kvalitnější než ta, do které se teď vracíme. Všechny týmy zde hodně pracují na taktice a hráči jsou mnohem vyspělejší (jak technicky, tak fyzicky). Jedním z hlavních problémů byla také šířka kádru, která se celou sezónu bohužel ztenčovala. Ať už to bylo zapříčiněno zraněním nebo mentalitou hráčů, kteří prostě po pár prohraných zápasech boj o ligu vzdali a nechali nás ostatní v tom do konce samotné. Ale přesto jsme dokázali sehrát pár hodně dobrých zápasů, zejména na domácím hřišti a před slušnou diváckou návštěvou.
K našim ambicím v nové sezóně asi takhle. Nemáme žádné pevně stanovené cíle. Určitě bychom se chtěli pohybovat v horních patrech tabulky. Doufám že se nám nestane to co potkalo jiné týmy, které v minulých letech z 1.ligy sestoupily a poté bojovali o záchranu i v 2.lize. To je však důkaz toho, jak je 2.liga neskutečně vyrovnaná. Před sezonou budeme teprve řešit i složení kádru, které se do jisté míry určitě změní. Někteří naši hráči chtějí zkusit hostování v jiných klubech a prozatím ještě nevím, jestli se podaří přivést někoho na hostování k nám. Takže budeme asi dávat hodně prostoru mladým hráčům a uvidíme, jak se nám povede začátek sezony, který bude hodně důležitý. Ale otevřeně mohu říct, že pokud by se nám podařilo 2.ligu vyhrát, se stávajícím kádrem bych už do 1.ligy znovu nešel.


4. Ty sám jsi patřil k nejlepším hráčům v kanadském bodování. Nepřemýšlel jsi o možnosti zůstat ve vyšší soutěži formou přestupu jinam. Nebo naskytla se taková možnost?

Možnost tady byla už i před rokem, konkrétně do extraligového týmu Bulldogs Brno. Nakonec z toho ale sešlo, protože jsem si chtěl zahrát s klukama 1.ligu v Blansku, kterou jsme si sami vybojovali. Byli jsme domluveni i na určitou formu hostování, ale ta se nepodařila dojednat na florbalové unii.

5. V Blansku pořádáte tradiční Vánoční turnaj ve florbale, kde se objevují i extraligový hráči. Jak se podaří zajistit jejich účast? A zajímalo by mě také, jestli znáš osobně některého z našich reprezentantů?

Na tom, že do Blanska přijíždí extraligový hráči a reprezentanti má největší zásluhu Bohuš Hlaváček. Má spoustu kontaktů a jedním z nejdůležitějších je bezpochyby Rolf Franke z ostravského Pepina. Hned v prvních ročnících se na turnaji objevil právě ostravský celek Kučera team, který byl plný skvělých florbalistů. Dalším faktorem je určitě zvolený termín, protože se florbalová liga mezi Vánočními svátky nehraje (až letos nastala výjimka, kdy se hrála právě extraliga). A v neposlední řadě je to také tím, že extraligu hraje spousta mladých hráčů, kteří se navzájem již velmi dobře znají a jsou schopni si poskládat svůj vlastní tým a přijet si zahrát třeba proti svým spoluhráčům, kteří nastoupí v jiném týmu, což je určitě pro každého zpestření. Co se týče reprezentantů, tak znám jen Petra Kadlece z Brna, který sice není stálým článkem reprezentace, ale na několika vrcholných akcích již byl.


6. Působíš také jako florbalový rozhodčí. Pro jakou soutěž máš licenci a je pro Tebe snazší pískat muže nebo ženy? A proč?

Mám licenci B, tzn. že můžu pískat všechny soutěže, kromě extraligy mužů. Liga žen je určitým způsobem specifická. Na pískání není tak náročná, přece jenom je pomalejší a technika některých hráček není ideální (úsměv). A hlavně někdy nedokážu pochopit jejich názory, někdy jsou to pro mě opravdu „perličky“! Co se týká mužských soutěží, tak samozřejmě čím kvalitnější liga, tím kvalitnější zápas. Jedním z nejlepších zápasů, které jsem si jako rozhodčí zapískal, bylo finále 1.ligy mužů ve Znojmě před 300 diváky. A taková atmosféra dokáže vtáhnout do hry i rozhodčího.

7. Již několik roků patříš k nejlepším hráčům stolního tenisu na okrese. Prozraď, najde se tam některý proti němuž nerad hraješ, protože Ti herně nesedí?

Je to rozhodně Roman Illek ze Zbraslavce. To je hráč, který mě absolutně nevyhovuje a kterého jsem dokázal porazit snad jednou z deseti vzájemných zápasů. Tento zápas chci mít vždycky rychle za sebou a pokud je o osudu celého utkání rozhodnuto, jen těžko hledám motivaci.


8. Šošůvka A je předním okresním celkem ve stolním tenisu. Myslíš si, že je reálná šance na to, aby se u nás hrála v blízké budoucnosti krajská soutěž?

Popravdě řečeno, tak si to nemyslím. Přece jenom probojovat se do krajské soutěže přes regionální baráž není vůbec jednoduché. Dalším důvodem je fakt, že většina kluků se mimo stolního tenisu věnuje ještě jinému sportu a tomu pak nedává všechno. No a pokud nemáš pravidelný trénink a nejlépe s kvalifikovaným trenérem, jen těžko se zlepšuješ. Proto si myslím, že i naše výkonnost v A týmu, poslední léta dost stagnuje a hrajeme si „jen“ svůj standard.


9. Teď k fotbalu. V mládežnických kategoriích jsi byl obrovským fotbalovým příslibem. Zahrál jsi si i v dorostu Blanska. Před třemi lety jsi ale fotbal vyřadil ze svého „repertoáru“. Co bylo důvodem tvého rozhodnutí? A k tomu patří druhá část otázky. Letos na jaře jsi v době „hráčské krize“ ochotně našemu celku vypomohl. Nepřemýšlíš o definitivním návratu do týmu?


Člověk nemůže dělat všechny sporty, i když by rád. Já jsem dělal stolní tenis, florbal a fotbal a to prostě nejde skloubit, protože některý logicky musíš „šidit“. Před třemi roky jsem byl na operaci a se sportem jsem pak začínal hodně pozvolně. Ve fotbale jsem se potom tak často nedostával na hřiště. A musím přiznat, že post pravého záložníka (který mi k srdci opravdu nepřirostl) a také názory některých lidí mě k rozhodnutí skončit dopomohly. No a tak místo, abych se díval z lavičky náhradníků, jsem se rozhodl věnovat více florbalu a rozhodcování. Ke druhé části otázky. Po té jarní sérii zranění v celku Šošůvky jsem nechtěl nechat kluky ve „štychu“. Ale o nějakém trvalejším návratu nepřemýšlím.


10. Na podzim jsi byl ještě v pozici fanouška. Na jaké umístění jsi tipoval naše fotbalisty před začátkem minulé sezóny po odchodu některých zkušených hráčů.

Věřil jsem, že se budou pohybovat na špičce tabulky. Ale že vyhrají III.třídu tak suverénně, to mě mile překvapilo. Hodně důležitý byl začátek soutěže a venkovní výhry ve Skalici a v Lažanech. Potom taky hodně pomohlo parádní domácí hřiště. Důležité bylo, že se panu trenérovi Mikuláškovi podařilo skloubit zkušené hráče s mladými, kteří myslím hodně dobře zapadli do praktikovaného herního stylu. Snad se podaří navázat na výkony i v okrese. Budu držet palce borci!!!


10+1. V kádru Atlasu mě loni zaujalo jedno jméno. Aleš Stavjaňa. Jak se syn hokejové legendy a mistra světa stane florbalistou a navíc v Blansku.

Aleš k nám také pravidelně jezdí na Vánoční turnaj s týmem Technických služeb. Tento tým je složen z kluků ze Znojma,Otrokovic a Blanska. No a u nás od minulé sezóny působil také Dominik Vyoral z Otrokovic, který byl prvním impulsem pro Alešův příchod. Aleš má dlouhodobé problémy s koleny a loni prodělal operaci, po které se dostával jen pomalu do sestavy Královských Vinohrad, kde v současnosti působí. Proto kývnul na naší nabídku hostování, aby u nás získal herní praxi, která mu chyběla. Možnost setkání se Stavjaňou starším jsem neměl.

Děkuji za zajímavý rozhovor.


Přesně za 14 dnů startuje nový ročník okresních fotbalových soutěží. I z toho důvodu jsem požádal o rozhovor předsedu naší TJ pana Aleše Zouhara, ale řeč nebude samozřejmě jen o kopané. Vaše možné dotazy můžete zasílat na emailovou adresu kostas99@seznam.cz a to do neděle 2.8.Diskuse


Zobrazit diskusi nebo přidat příspěvek


 Work time: 0.348 s | © 2010 Obec Šošůvka | Webmaster