Znak obce a Nazev obce

Dnes je pondělí
21. ledna 2019, 3. týden
svátek má Běla, zítra Slavomír

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 6478
Jaro

 5014
Léto

 5166
Podzim

 5143
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Informace - Články

Tisk 

10 + 1 otázka


Rozhovor s Luďkem Pernicou

Stanislav Šindelka,
Příspěvky,
přečteno 1279x,
15.6.2010Jak jsem slíbil minule, tak v tomto vydání si můžete přečíst rozhovor s mladým ligovým fotbalistou 1. FC Brno Luďkem Pernicou. Luděk je odchovancem blanenské kopané, ale již více jak 10 let působí v Brně. V minulé sezóně naskočil do A týmu a na svém kontě má dvě vstřelené prvoligové branky. Navíc ho již neminula ani pozvánka na soustředění reprezentace do 21 let. Jeho otec i dědeček jsou rodáky z naší obce, přičemž dědeček Jan byl dlouholetým fotbalistou našeho oddílu. Ti, kdož navštěvují silvestrovský turnaj v sálové kopané v místním KD, mohou Luďka potkat mezi účastníky a on sám samozřejmě nemohl chybět minulou sobotu na utkání Šošůvka – Blansko.

Nejprve krátká vizitka:
Luděk Pernica, 19 let, svobodný
Sportovní kariéra: 1995 – 2000 Blansko, 2000 – doposud Stavoartikl /
1. FC Brno
6 prvoligových střetnutí / 2 branky1. Jak jsi se vlastně dostal do fotbalového Brna? Zřejmě jsi vyzkoušel různé herní posty. Který Tobě osobně nejvíc vyhovuje?

L.P.: Fotbal jsem začal hrát doma v Blansku. Před deseti lety se konal v Brně na stadionu za Lužánkami nábor žáků. Toho jsem se za doprovodu dědy, který pochází právě ze Šošůvky (úsměv), zúčastnil, uspěl jsem a od té doby působím v Brně.
Já osobně se nejlépe cítím na postu stopera, ale teď je v A týmu na tomto místě dost velký „přetlak“, takže trenér se mnou bude nejspíš počítat na pozici krajního obránce.2. V minulé sezóně jsi naskočil do A týmu. Jak Tě přijali spoluhráči nebo měl jsi k některému z nich nějaký větší respekt? Na jaké umístění může podle Tebe Brno dosáhnout v příštím ročníku?

L.P.: Spoluhráči mě přijali úplně v pohodě, přece jen v Brně působím už delší dobu. Samozřejmě že ze začátku jsem se bavil většinou s mladšími hráči, ale nějaký přehnaný respekt z těch starších jsem zcela jistě neměl.
Určitě se budeme snažit o co nejlepší umístění, abychom napravili dvě předešlé nepovedené sezóny, takže do třetího místa by to bylo super. Ale stejně asi budeme mistři! (smích)3. Hrál jsi pod panem Beránkem. Jaký je to trenér z Tvého pohledu? A co čekáš od Karla Večeři? Dokážeš popsat pocit, když Ti trenér oznámil, že nastoupíš poprvé za áčko v lize?

L.P.: Já trenéru Beránkovi děkuji hlavně za šanci naskočit do ligy. Jinak je to kouč velice kvalitní, který dbá hodně na defenzivu a rychlý přechod do útoku. S panem Večeřou se zatím poznáváme, trénujeme společně teprve týden. Ale je to typ trenéra, který bude preferovat agresivitu a útočný styl.
Pocity byly nádherné, trenér mi to oznámil den před zápasem, takže jsem hned přemýšlel nad tím, jak zápas bude vypadat a taky nad tím, abych toho moc nezkazil (úsměv).4. Tvůj dědeček hrával dlouhá léta fotbal za Šošůvku. Povídáte si spolu o fotbale a třeba přímo o Šošůvce? Kdo je vůbec Tvým největším fanouškem?


L.P.: O Šošůvce a i přímo o šošůvském fotbale jsem od dědy slyšel hodně. O fotbale se jinak bavíme prakticky pokaždé , když se střetneme. V dřívějších letech mně do toho dost „kecal“ a ani teď si někdy nějaký ten „šťouchanec“ neodpustí! (smích)
Největším fanouškem je celá rodina, především taťka a děda nevynechají skoro žádný můj zápas.5. Co jiné Tvé záliby? Jaké máš sportovní či osobní cíle do budoucnosti?

L.P.: Fotbal zabere hodně času, ale když je nějaké to volno, tak si rád zahraji ping-pong nebo beach-volejbal. Také rád hraji poker a někdy si vyluštím křížovku nebo sudoku. No a samozřejmě často sleduji fotbal v televizi, jako takové odreagování. (smích)
Momentálně mám největší radost z toho, že už mám za sebou maturitu. V těchto dnech dokončuji řidičák, chybí mi ještě dvě jízdy (úsměv). Co se týká fotbalových cílů. Chtěl bych se natrvalo dostat do základního kádru A mužstva a mým snem je hrát anglickou Premier League za Portsmouth, i když ten tuto sezonu sestoupil.6. Vybavíš si nějaký zápas ze své kariéry, který bys označil jako hodně povedený? A o kterém spoluhráči bys mohl říct, že si s ním fotbalově velice dobře rozumíš?

L.P.: Z dřívějška si vybavuji jeden zápas ve starších žácích. Hráli jsme v Kněždubu, nastoupil jsem tehdy na kraji zálohy a povedl se mi hattrick při výhře 5:0. Nejčerstvější zážitek je určitě ligový zápas v Českých Budějovicích. Brno vyhrálo 3-1 a já jsem vstřelil 2 góly.
Ohledně spoluhráčů. Velice dobře si rozumím s Pepou Šuralem, se kterým se známe už od základky a jsme na sebe tak nějak zvyklí.7. Koho tipuješ za fotbalového mistra světa? Je nějaký stadion, na kterém by sis někdy rád zahrál?

L.P.: Za vítěze mistrovství tipuji Brazílii a zároveň jim to i přeji, jelikož podle mě hrají nejofenzivnější fotbal a mají hodně individualit. Hodně čekám od Daniho Alvese a Maicona.
Moc rád bych si zahrál ve Španělsku na Santiago Bernabeu, domovském stánku Realu Madrid, a taky na stadionu ve Wembley, kde hraje anglická reprezentace před fantastickými fanoušky.8. Určitě jsi sledoval přetahovanou o mistra v závěru ligy. Kterému z vedoucí čtyřky jsi přál titul nejvíc? Kterého fotbalistu považuješ za nejlepšího v naší lize a kdo je Tvůj TOP v celosvětovém měřítku?

L.P.: Titul jsem přál nejvíc Jablonci, celou sezonu hráli fotbal, který se musel líbit, nakonec se jim nepodařilo vyhrát ani v domácím poháru, kde jim to uteklo jen tak tak. Ale na druhou stranu musím říct, že Sparta ani jednou ze třiceti zápasů neprohrála, takže si titul nejspíš zasloužila.
V naší lize se mně osobně nejvíc líbí Pavka Horváth z Plzně, protože na svůj věk to má pořád v noze a najde spoluhráče na jakoukoli vzdálenost. Ze zahraničních hráčů jsem už od malička obdivoval Roberta Carlose z Realu Madrid pro jeho dynamit v levé noze. (úsměv)9. Dokázal bys uvést své fotbalové přednosti a případně prozradit své nedostatky? Patříš k hráčům, kteří vnímají diváckou kulisu nebo se dokážeš soustředit jen na svůj vlastní výkon?

L.P.: Pokud se tedy mohu sám posoudit, tak mezi moje přednosti patří hra hlavou a dobré čtení hry. Určitě bych měl zapracovat na rozehrávce a hlavně na rychlosti…jsem jak šnek. (smích)
A diváci na fotbal patří, čím víc tím líp. Hráč se dokáže při větší kulise dostatečně motivovat. Já osobně se soustředím na svůj výkon, nikoho moc nevnímám.10. Tvůj bratr hraje za Blansko. Určitě navštěvujete zápasy toho druhého. Co vzájemná bratrská kritika? A v dresu Brna jsi si zahrál právě i proti Blansku. Byl to zápas jako každý jiný nebo jsi pociťoval třeba trému?

L.P.: Abych pravdu řekl, brácha na mém zápase nebyl pěkně dlouho, ale já se na ty jeho snažím jezdit, takže po utkání si do něho někdy rýpnu a moc se mu to nelíbí. (smích)
Proti Blansku jsem na konci minulé sezony nastoupil ještě jako dorostenec. Šlo o poslední zápas třetiligového B mužstva Brna. Blansko jsme porazili 4:2 a tím zpečetili jejich sestup, takže panovaly smíšené pocity, ale nervózní jsem před utkáním určitě byl.
Tento rok jsme se s Blanskem střetli v zimním turnaji Líšeň Cup, kde jsme vyhráli 5:1 a zápas byl pro mě specifický tím, že proti mně nastoupil brácha Mára a navíc nám dal gól! (úsměv)10 + 1. Pravidelně se účastníš silvestrovského turnaje v halové kopané v Šošůvce. Jak jsi se k našemu turnaji vůbec dostal a nemáš při podobných akcích strach ze zranění?

L.P.: Na váš turnaj mě pozval Luďánek Sehnal, se kterým si dost rozumím. Samozřejmě nesmím zapomenout na naše spoluhráče Petě Doležela a Marka Krátkého. Společně tvoříme docela úderný mančaft.
A co se týče zranění. Tak strach určitě nemám, i když vás to může potkat kdekoliv.


Já přeji Luďkovi, aby se mu právě zranění vyhýbala, zároveň mu dopředu gratuluji k jeho středečním 20. narozeninám a děkuji za rozhovor.
O nadcházejícím víkendu končí okresní fotbalové soutěže. Proto jsem "zalovil" v řadách našich úspěšných fotbalistů a mým hostem bude hráč se skvělou kopací technikou, jenž má přes svůj poměrně nízký věk odehráno již více než 200 zápasů za Šošůvku. Navíc jde o jednoho z nejlepších stolních tenistů na okrese a v neposlední řadě skvělého florbalistu (i když v poslední době limitovaného zraněním). Moji žádost o rozhovor totiž neodmítl Luboš Bezděk. Dotazy na mého hosta můžete zasílat na emailovou adresu kostas99@seznam.czDiskuse


Zobrazit diskusi nebo přidat příspěvek


 Work time: 0.346 s | © 2010 Obec Šošůvka | Webmaster