Znak obce a Nazev obce

Dnes je úterý
26. května 2020, 21. týden
svátek má Filip, zítra Valdemar

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 12207
Jaro

 8156
Léto

 8021
Podzim

 7608
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Informace - Články

Tisk 

Novodvorská alej v Moravském krasu ožije ptačím zpěvem


Začátkem dubna ožila Novodvorská alej hlasy dětí ze 7. a 8. třídy Základní školy Sloup.

Anna Ševčíková,
Příspěvky,
přečteno 1167x,
13.4.2012Procházeli celou alejí a pozorně prohlíželi každý strom. Postupně vybrali prvních 12 nejvhodnějších stromů, na které pak instalovali vlastnoručně vyrobené budky pro ptačí obyvatele Novodvorské lipové aleje v Moravském krasu. Jak už je na této škole dobrým zvykem, nezůstávají její učitelé jen u teoretické výchovy, ale snaží se přenést teorii do praxe, a rozvíjet tak pestrou mozaiku činností, které tato škola nabízí svým žákům. Jedním z takových příkladů je i tato akce.
V rámci vzdělávací oblasti Člověk a svět práce si žáci vyzkoušeli svoje znalosti, schopnosti a dovednosti v praxi. Za pomoci Mgr. Sehnala vyrobili ptačí budky podle předlohy a pokynů získaných na správě CHKO Moravský kras. Už samotná výroba ptačích domečků byla neformální příležitostí k debatě o nutnosti ochrany ptáků a jejich užitečnosti pro krajinu a život člověka vůbec. Na to následně navázaly další informace v hodinách přírodopisu od Mgr. Sedláka, které vyvrcholily vlastní instalací budek v aleji pod vedením obou výše zmíněných učitelů. Každý si tak mohl svůj výrobek připevnit na jeden z památných stromů. Stavitelé ptačích obydlí ale nejsou v aleji naposledy. Budou dále sledovat, kolik ptačích budek najde své obyvatele a jaké druhy ptáků zde nejčastěji vybudují svůj přechodný domov. Před začátkem následujícího ptačího hnízdění budky vyčistí a natřou ochrannou látkou tak, aby mohly sloužit co nejdéle dalším ptačím generacím. Vyvěšením obydlí pro ptačí obyvatele aleje se tak zvýšila přirozená biologická ochrana tohoto klenotu Moravského krasu
Instalace ptačích budek je pokračováním projektu obnovy Novodvorské lipové aleje, financované Nadací O2 v programu Think big, který umožňuje realizovat mladým lidem jejich sny. Projekt obnovy Novodvorské aleje je toho ukázkovým příkladem. Kdysi téměř zapomenutá alej získala v loňském roce titul „ALEJ ROKU 2011“, ale také přitáhla pozornost filmařů, kteří zde plánují natočit část připravované pohádky. Spojil se zde sen jedné studentky a ochotné ruce mnoha dobrých lidí, kteří za finanční prostředky Nadace O2 a podpory vedení obce Vavřinec postupně dovedli celý projekt až do této podoby.

Jiří Židů
BrnoFotografie

první budku instaloval Karel Mikulášek žák 7. třídy

13.4.2012

pod pečlivým dohledem Mgr. Sedláka a Mgr. Sehnala připevňuje Matěj Kadlec další ptačí domeček

13.4.2012

Ani děvčata nezůstala stranou.Soňa Minaříková z 8. třídy je důkazem toho, že s úsměvem jde všechno líp.

13.4.2012

žáci ZŠ Sloup, kteří se podíleli na výrobě a instalaci ptačích budek

13.4.2012

Diskuse


Zobrazit diskusi nebo přidat příspěvek


 Work time: 0.319 s | © 2018 Obec Šošůvka | Webmaster