44. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu

turnaj registrovaných hráčů

přečteno 369x,
30.12.2018

Již tradičně se v Šošůvce „na Štěpána“ setkávají stolní tenisté z okresu Blansko a to v rámci VÁNOČNÍHO TURNAJE. Nejinak tomu bylo i letos, kdy na nás čekal již 44. ročník. Cestu do místního kulturního domu si našlo 34 hráčů a kvalitu zajišťovala skutečnost, že hned 12 z nich pravidelně působí v krajských soutěžích.

Systém turnaje je několik roků ustálený formou úvodních skupin a poté vyřazovací částí. Proto byli jednotliví hráči rozděleni do osmi skupin.

Skupině A dominovala nasazená jednička turnaje Luboš Bezděk ze Šošůvky, který neztratil jediný set. Druhý pak byl Jan Svoboda z Rájce a třetí Petr Türk ml. z Velkých Opatovic.
I skupina B měla svého favorita v podobě hráče místního oddílu. Tím byl Libor Kutil, jenž stejně jako Luboš neztratil set a bral první místo před Markem Vlachem z Boskovic a Janem Ostrým z Adamova. Překvapením pak bylo až čtvrté místo Michala Zouhara z Rájce.
Céčko pak ovládl mladý Michal Petr z Blanska, i když měl docela dost práce z druhým Šimonem Kutilem ze Šošůvky. Třetí místo obsadil Luděk Řehoř z Boskovic.
Další z mladíků se pak prosadil ve skupině D. Petr Krása ml. ze Zbraslavce hrál ve středu velice dobře, což ve skupině jen potvrdil. Druhý je pak zkušený Leoš Dvořák ze Šošůvky a třetí Michal Bezděk z Vysočan.
Další z hráčů působící v krajské soutěži pak získá prvenství ve skupině E. Je jím Jiří Přikryl z Blanska, který ovšem sehraje velice vyrovnaný zápas s nakonec druhým Jiřím Pařízkem z Boskovic. Třetí místo pak získá domácí Jarda Ševčík.
Potvrzení nasazení je pak k vidění ve skupině F. Domácí Jiří Obalil si počíná s přehledem a nechá za sebou Ondřeje Procházku z Blanska a Michaela Farkaše z Adamova.
V posledních letech bojuje o přední příčky na našem turnaji i Tomáš Kaluža z Blanska. Ten se bez ztráty setu prosadí ve skupině G. Za sebou nechá domácího Marka Krátkého a Rostislava Bartoše z Rájce.
No a konečně poslední skupina H má svého vítěze ze Zbraslavce. Je jím Pavel Těžký, který se však v souboji s druhým Stanislavem Sehnalem z Rájce pořádně zapotí. Třetí místo bere Aleš Zouhar ze Šošůvky.

Do vyřazovací části jsou nakonec zařazeni všichni účastníci, i když samozřejmě Ti úspěšnější ze skupin mají také výhodnější vylosování. Naprosto suverénně si počínají vítězové skupin, kteří do dalšího kola projdou všichni po výsledcích 3-0. Další souboje jsou podstatně vyrovnanější. Domácí Marek Krátký nestačí po pětisetové bitvě na Michaela Farkaše a v zajímavém a dramatickém zápase přehraje Petr Türk ml. Jiřího Pařízka poměrem 3-1. V místním derby má pak po výsledku 3-1 nad Alešem Zouharem navrch Leoš Dvořák a velké drama je pak k vidění v zápase Jana Svobody s Michalem Bezděkem, když se favorizovaný Svoboda raduje až po pátém setu.
Osmifinále pak nabídne jak rychlé postupy, tak i velká dramata. Luboš Bezděk pokračuje v suverénním tažení a přehraje Farkaše 3-0. Stejně tak si vede i Těžký v souboji s Vlachem. Poměrně v klidu pak postupuje Obalil po výhře nad Dvořákem, Krása, jenž přehraje Procházku a Kaluža, ten zas nenechá jediný set Svobodovi. Türk mladší potvrzuje dobrou formu, ale na víc než na zisk jednoho setu v duelu s Michalem Petrem to nestačí. Dramata pak rozehrají bratři Kutilovi. Šimon se s Jiřím Přikrylem tahá až do koncovky pátého setu, kterou získá poměrem 11-9 a zajistí si postup. To Libor závěr zápasu se Sehnalem nezvládne. Ztratí vedení 2-1 na sety, v tom pátém dokáže dotáhnout velkou ztrátu, ale nakonec nevyužije mečbol a prohraje 10-12.

Čtvrtfinále se pak nese v poměrně jasných zápasech. Luboš Bezděk je výrazně důraznější než Těžký a opět neztrácí ani set. Stejně suverénně si vede Petr Krása, jenž zastaví dnes velmi dobře hrajícího Šimona Kutila poměrem 3-0. Na dravou a rychlou hru Michala Petra nestačí Jirka Obalil a je taktéž ze hry venku. Překvapení se pak zrodí v duelu Kalužy se Sehnalem, kdy ve čtyřech setech slaví úspěch hráč Rájce.

První semifinále nabídne asi nejpohlednější zápas turnaje. Bezděk s Krásou ztratí první sadu v turnaji, ale pak zabojuje a srovná. Dramatická je třetí sada, kdy až v koncovce (15-13) uspěje domácí hráč. I dál se hraje zápas, ve kterém si hráči musí uhrát každý míček a i v závěru čtvrté sady je lepší Luboš a po roce je znovu ve finále, když Krásu porazí 3-1.
Druhé semifinále má jasného favorita v podobě Michala Petra. Ovšem nepříjemná Sehnalova hra slaví úspěch a ukončí po výsledku 3-2 cestu turnajem třetímu ze spolufavoritů v řadě, no a po roční pauze si hráč Rájce zopakuje finále.
V Šošůvce hrajeme i o třetí místo. V souboji „zklamaných“ mladíků je z počátku nahoře Petr Michal, jenž poměrně snadno získá s Petrem Krásou první dva sety. Pak se však karta obrátí a nakonec vyhraje v pěti setech hráč Zbraslavce.

Ve finále je jasným favoritem Bezděk, ale dnešní hra Sehnala zasluhuje respekt, což se v průběhu finále potvrdí. První set je takový nemastný – neslaný, ale dá se říct, že ho bez větších potíží získá Bezděk. Ovšem ve druhé sadě se k Sehnalovi přikloní i štěstíčko pomocí několika „prasátek“ a rázem je srovnáno. Hráč Rájce pak využívá své pohody i v setu třetím kdy získá poměrně luxusní náskok. Ovšem ten dokáže Luboš zlikvidovat a nakonec vyhraje koncovku 12-10. Čtvrtý a nakonec poslední set je již plně v režii favorita, který nedá Sehnalovi žádnou šanci a naprosto zaslouženě bere pohár za první místo.

Luboš Bezděk - Stanislav Sehnal 3 : 1 (11:7, 7:11, 12:10, 11:3)

Své favority měl také turnaj ve čtyřhrách. No a všichni z nich si vybojovali účast ve čtvrtfinále. Zde již bylo jasné, že se někdo z těch, kdo si dělal ambice na příčky nejvyšší, bude loučit. V prvním čtvrtfinále si nejvýše nasazená dvojice hráčů Blanska Kaluža s Přikrylem poradila s dvojicí Michal Petr – Farkaš 3-0. I druhé čtvrtfinále mělo podobný průběh. Domácí bratři Kutilové porazili Pařízka s Vlachem z Boskovic také 3-0. To dvě další čtvrtfinále přinesla pětisetové bitvy. Obalil s Procházkou tímto poměrem udolali pár Těžký – Krása a Bezděk s Michalem Zouharem také až v pátém setu zlomili odpor domácích Aleše Zouhara s Jaroslavem Ševčíkem.

Semifinále nabídlo dva vyrovnané duely. V tom prvním vítězí Kaluža s Přikrylem nad bratry Kutilovými 3-1 a stejným poměrem porazí Obalil s Procházkou dvojici Bezděk – Michal Zouhar.
Do finále se tak podívají hned tři zástupci Blanska a jeden domácí hráč. A je to snad poprvé, kdy ve finále čtyřhry není zastoupen ani jeden ze semifinalistů dvouhry!!! Samotné finále rozehrají lépe Obalil s Procházkou, kteří získají první sadu. Navrch pak mají i v setu druhém, ovšem jen do stavu 10-7, pak Kaluža s Přikrylem předvedou skvělou stíhací jízdu a otočí set na 10-12. Třetí set je pak ve znamení větší jistoty Obalila s Procházkou, ovšem ten čtvrtý je naopak zcela odlišný od toho předcházejícího. Je tedy srovnáno a rozhodne se v setu posledním. V něm od úvodu získají náskok Obalil s Procházkou a ten si udrží až do konce.

Jiří Obalil, Ondřej Procházka – Jiří Přikryl, Tomáš Kaluža 3 : 2 (11:7, 10:12, 11:6, 7:11, 11:6)