Znak obce a Nazev obce

Dnes je sobota
25. března 2023, 12. týden
svátek má Marián, zítra Emanuel

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 15337
Jaro

 10762
Léto

 10610
Podzim

 10019
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Informace - Články

Tisk 

VII. ročník otužileckého plavání - 4. 3. 2018


Pohledem otužilce a místního rodáka Pavla Mikuláška

Stanislav Šindelka,
Příspěvky,
přečteno 1450x,
8.3.2018VII. ročník otužileckého plavání, 4.3.2018 – kamenolom Šošůvka

V neděli 4.3.2018 se jako už tradičně v tuto dobu konala v zatopeném šošůvském kamenolomu propagační zimně-plavecká akce, 7. ročník otužileckého plavání.
Hlavní pořadatel akce, zasloužilý dědek z ledu Andrej Dzuba, přistoupil k přípravě s ledovým klidem a nechal většinu práce až na nedělní ráno. V sobotu ještě ladil formu s ostatními zimními plavci v Praze na soutěži zimního plavání (skončil na 5. místě na mistrovství ČR v plaveckém bazénu v Podolí). Na neděli mu zbylo sil ještě dost, aby se spolu s ostatními kamarády pustili v 8:00 ráno do řezání ledové díry. Podmínky k přípravě byly opravdu zimní – voda +2°C, vzduch ráno -12°C, postupně se oteplovalo až ke -2°C, k tomu krásné slunečné počasí. V 8 hodin se 2 motorové pily zařízly do 25 cm silného ledu. Několik kusů ledu se podařilo vytáhnout ven, kde z něj otužilec a zároveň básník s pilou Martin Hanáček vyřezal ledové srdce, negativ slunce, pyramidu a křeslo pro hosta. Pomáhali kamarádi z Ostrova Pavel Kala a Jarda Tejkal, Luboš Pelikán z Černé Hory, šošůvsko-těchovský Pavel Mikulášek. V 11 hodin bylo dílo hotovo.
Ve 13 hodin se u vody začali scházet pořadatelé, zimní plavci a diváci, kterých bylo snad nejvíce ze všech ročníků. Vzácnými hosty dne byli výborný zimní a dálkový plavec, přemožitel kanálu La Manche a sólista Státní opery Praha, pan Richard Haan. Druhým vzácným hostem byl filmový otužilec „Broňa“ z loňského filmu Bába z ledu, herec Pavel Nový. Oba se spolu s otužilci ponořili do ledové vody šošůvského lomu.
Na samém začátku akce ve 14 hodin všechny plavce tradičně přivítal hlavní pořadatel Andrej Dzuba. Jakmile se chopil mikrofonu, bylo všem jasné, že proslov bude dlouhý. Vzpomínat začal od historie brněnského zimního plavání staré 40 let. Chladné počasí projev trochu zkrátilo, přinejmenším bylo impulzem pro plavce, jít co nejdříve do vody. Jedním z tradičních hostů byl brněnský dlouholetý zimní a dálkový plavec Michal Moravec, který v těchto dnech oslavil 60. narozeniny. Při této příležitosti byl pokřtěn Richardem Haanem za kmotrovství Andreje Dzuby a starosty Stanislava Šindelky. Po křtu se první netrpěliví plavci ponořili do vody. Největším nedočkavcem byl „Broňa“ a přespolní Ostrovňáci z klubu Stalagnát. Ledový bazén nedovolil současně více než 8 plavcům čeřit vlny, postupně se ale dostalo na všech 34 plavců. Ve 14:30 se z vody vyhrabal poslední prochladlý plavec, hladina vody se zklidnila a diváci se rozešli. Někteří vzali za vděk svařákem, čajem a klobáskou, které připravili místní sportovci. Za léta otužování máme odzkoušeno, že po odplavání se se svařákem, čajem, nebo panákem slivovice nejlíp hodnotí odvedený sportovní výkon.
V restauraci Pod kolem bylo pro plavce připraveno občerstvení, pro oslavence překvapení. Píseň pro Michala Moravce k narozeninám zapěli šošůvský lidový sólista Andrej Dzuba a pražský operní sólista Richard Haan. Takový hlas budova restaurace ještě nikdy neslyšela. Oslavenec dostal dort s motivem zamrzlého šošůvského lomu, který si však domů neodnesl. Všem moc chutnal. Výborné víno a pálenku přivez zimní plavec a kamarád Tonda Krejčiřík. Něco se pojedlo, trochu se popilo, hodně se vykládalo. Atmosféru celého dne zachytil tradiční fotograf Dalík Marek.
Smyslem akce bylo příjemně strávit nedělní odpoledne a přiblížit veřejnosti z okolí Šošůvky kouzlo tohoto netradičního sportu. Co na závěr? Už se těšíme na příště!


V Těchově, dne 5.3.2018, druhý večer po šošůvském díromáchání Pavel Mikulášek,


Velice děkujeme:
- za pomoc při organizaci obci Šosůvka, TJ Šošůvka,
- sponzorům – obci Šošůvka, Tj Šošůvka, Penzionu Pod kolem,
- tolerantním manželkám plavcůVe fotografiích zachytili atmosféru dne:

http://sosnuvka.rajce.idnes.cz/Sosuvka_-_Sedmy_rocnik_otuzileckeho_plavani_4.3._2018/

(Eva Koutná)http://kuchpav.rajce.idnes.cz/04.03.2018_-_Sosuvka_otuzilci/

(Pavel Kuchař. Ostrov)https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/plavali-ve-dvoustupnove-vode-otuzovanim-se-vyhybam-chripce-rekl-herec-novy-20180304.html

(Blanenský deník)http://zrcadlo.net/clanky/OBRAZEM-Otuzilci-pobavili-divaky-Plavali-v-zamrzlem-lomu-4684/

(Marie Hasoňová)http://fotodali.rajce.net/2018-04-03_VII._Rocnik_otuzileckeho_plavani_v_Sosuvce

(Dalimír Marek)http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/218562220600033/

(Pavel Nový také o otužování v pořadu ČT „Sama doma“ v pondělí 5.3.2018)Diskuse


Zobrazit diskusi nebo přidat příspěvek


 Work time: 0.875 s | © 2018 Obec Šošůvka | Webmaster